Rekordowe 54 mln ton odpadów elektronicznych wyprodukowanych zostało na całym świecie w 2019 r., co oznacza wzrost o 21% w ciągu zaledwie pięciu lat, według raportu ONZ Global E-waste Monitor 2020. Szacuje się, że do 2030 r. Liczba ta osiągnie 74 miliony ton! Tylko 17% elektrośmieci w 2019 roku zostało zebranych i poddanych recyklingowi, co oznacza, że ​​pozostałe 45 milionów ton trafiło na składowiska, gdzie zostały spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Skutkuje to ogromną utratą cennych  i niezbędnych surowców i powoduje poważne problemy zdrowotne, środowiskowe i społeczne m.in. poprzez nielegalne przemieszczanie odpadów elektronicznych do krajów rozwijających się.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci został opracowany przez WEEE Forum przy wsparciu ponad 100 organizacji z ponad 50 różnych krajów z całego świata.

W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko, które wraz z partnerami realizuje program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców. 13 października 2020 po raz trzeci w Polsce obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci!

Wierzymy, że to coroczne wydarzenie, skłania do refleksji a w konsekwencji przyczynia się do podniesienia poziomu recyklingu elektrośmieci i wzrostu świadomości konsumentów w zakresie właściwego z nimi postępowania.