Idea

Według ONZ w 2023 r. każda osoba na świecie wygeneruje średnio 8 kg elektrośmieci, co oznacza, że ​​globalnie zostanie ich wytworzonych aż 61 mln ton. To więcej niż waży Wielki Mur Chiński. Niestety tylko niespełna 18% tych elektronicznych odpadów zawierających mieszankę szkodliwych substancji, ale także cennych materiałów, zostanie właściwie zebrane, przetworzone i poddane recyklingowi. Pozostałe 50 mln ton trafi na składowiska, gdzie będą spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób albo będą przechowywane w gospodarstwach domowych. Powoduje to ogromne straty cennych surowców, które mogłyby być ponownie wykorzystane.

Hasło szóstej edycji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci – „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką” – miało na celu zwrócenie uwagi na temat recyklingu urządzeń elektronicznych, które są często „niewidzialne” dla nas tj. gadżety elektroniczne, urządzenia do pielęgnacji ciała, zabawki elektroniczne, słuchawki, myszki, e-papierosy, czujki dymu, gadżety inteligentnego domu, drony, rowery i hulajnogi elektryczne, piloty, powerbanki, pendrive’y czy po prostu zasilacze czy ładowarki.

Inicjatywa została opracowana przez WEEE Forum przy wsparciu ponad 194 organizacji z 72 krajów świata z 6 kontynentów.

W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko, które wraz z UNEP/GRID Warszawa realizuje program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców.

Wierzymy, że to coroczne wydarzenie, skłoni do refleksji, a w konsekwencji przyczyni się do podniesienia poziomu recyklingu elektrośmieci i wzrostu świadomości konsumentów w zakresie właściwego postępowania z nimi.