Idea

Szacuje się, że aż 50 milionów ton elektrośmieci zostanie wytworzonych na całym świecie w 2020 roku. Połowa z nich to urządzenia osobiste, takie jak komputery, ekrany, smartfony, tablety i telewizory, a reszta to większe urządzenia gospodarstwa domowego oraz sprzęt do ogrzewania i chłodzenia.

Według ONZ na świecie tylko 20% elektrośmieci jest poddawanych recyklingowi każdego roku, co oznacza, że ​​pozostałe 40 milionów ton trafia na składowiska, gdzie są spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób. Powoduje to ogromne straty cennych i niezbędnych surowców, które mogłyby być ponownie wykorzystane. Zanieczyszczenie środowiska naturalnego takimi odpadami powoduje też poważne problemy zdrowotne, środowiskowe i społeczne m.in. poprzez nielegalne przemieszczanie odpadów elektronicznych do krajów rozwijających się.

Nawet w Unii Europejskiej, która jest światowym liderem w elektrorecyklingu, tylko 35% elektrośmieci jest oficjalnie raportowane jako zebrane i poddane recyklingowi, a brak świadomości społecznej uniemożliwia poszczególnym krajom rozwój w kierunku gospodarek o obiegu zamkniętym.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci został opracowany przez WEEE Forum przy wsparciu 112 organizacji non-profit z ponad 48 różnych krajów z całego świata.

W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko, które wraz z partnerami realizuje program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców. 13 października 2020 po raz trzeci w Polsce obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci!

Wierzymy, że to coroczne wydarzenie, skłania do refleksji a w konsekwencji przyczynia się do podniesienia poziomu recyklingu elektrośmieci i wzrostu świadomości konsumentów w zakresie właściwego z nimi postępowania.

Czy wiesz, że …