IDEA
Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w roku 2022 wytworzono na całym świecie 62 miliardy kilogramów elektrośmieci. To jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami. Prognozy przewidują, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie aż do 82 miliardów kilogramów.
Aby pomóc w rozwiązaniu tego globalnego problemu, co roku, 13 października, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jest to wydarzenie mające na celu podniesienie świadomości konsumentów w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Zainicjowane zostało przez WEEE Forum i realizowane jest przez jego członków na całym świecie, w tym ElektroEko.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Wytrop z nami elektrośmieci i przekaż je do recyklingu” i ma na celu zwrócenie uwagi na problem nieużywanej elektroniki, którą przechowujemy w domach. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że elektrośmieci zawierają cenne surowce, które mogą zyskać nowe życie, jeśli oddamy je w odpowiednie miejsca.
Elektrośmieci to wszystkie zepsute, niepotrzebne, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, które działały kiedyś na prąd bądź na baterie, w tym te najczęściej chomikowane: telefony komórkowe, pendrive’y, czytniki kart, ładowarki, zasilacze, słuchawki, konsole do gier i inne drobne sprzęty, które są gromadzone poza zasięgiem naszego wzroku.
Wydarzenie ma na celu zainspirowanie ludzi do uporządkowania domów z nieużywanych lub zepsutych urządzeń, które latami przechowujemy w szufladach. W ten sposób każdy może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, ochrony zasobów naturalnych oraz oszczędności energii i CO2.
W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., która wraz WEEE Forum oraz UNEP/GRID Warszawa realizuje program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców.
Wierzymy, że to coroczne wydarzenie skłoni wszystkich do refleksji, a w konsekwencji przyczyni się do podniesienia poziomu recyklingu elektrośmieci i wzrostu świadomości konsumentów w zakresie właściwego postępowania z nimi.