Konferencja „Wytrop z nami elektrośmieci”

Dotychczasowa wymiana doświadczeń między Szkołą Główną Handlową w Warszawie a ElektroEko zaowocowała organizacją Konferencji „Wytrop z nami elektrośmieci”, połączonej z wystawą edukacyjną dla studentów uczelni [więcej o wystawie w zakładce WYSTAWA].

Wydarzenie uświetniło obchody 7. edycji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci organizowanego we współpracy z UNEP/GRID Warszawa. Uczelnia zaprosiła nas do wspólnego propagowania idei prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym wśród swoich studentów i pracowników uczelni.

Konferencję uroczyście otworzył gospodarz, Kanclerz SGH – dr Marcin Dąbrowski, który podkreślił, iż kwestie ekologiczne uczelnia traktuje niezwykle poważnie. Wykazał wkład SGH w ochronę środowiska poprzez przekazanie do recyklingu ponad 16 ton elektroodpadów, wytworzonych przez uczelnię i jej studentów, w minionych latach.

W imieniu UNEP/GRID Warszawa głos zabrała Dyrektor Generalna Centrum – Maria Andrzejewska, która podkreśliła, że łącznie sił instytucji edukacyjnych, biznesu i organizacji społecznych jest istotne i przynosi wymierne rezultaty.

Prezes ElektroEko – Grzegorz Skrzypczak, zwrócił uwagę na pozytywne zmiany w świadomości społecznej Polaków. Dodając jednocześnie, że dalsze uświadamianie będzie ogromnym wyzwaniem ze względu na ambitne plany środowiskowe Unii Europejskiej i naszego kraju.

Głównym punktem konferencji była dyskusja na temat „Cyrkularnego życia elektroodpadów”, moderowana przez Prezes PRIME Polska – dr hab. Agnieszkę Domańską-Sikorzak. W dyskusji udział wzięli: Grzegorz Skrzypczak (ElektroEko), Jacek Łegiewicz (Samsung Electronics) i Dawid Sikora (Terra Recycling), którzy rozmawiali o roli recyklingu w gospodarce cyrkularnej oraz przedstawili wyzwania związane z zarządzaniem elektroodpadami w Polsce. Wszyscy podkreślali, że kluczowa jest zmiana postrzegania zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, jako kłopotliwych śmieci, na źródło cennych surowców wtórnych.

W kolejnej części spotkania, w panelu pt. „Po pierwsze Elektro-Edukacja” moderowanym przez Paulinę Kulik z UNEP/GRID Warszawa, udział wzięli: Anna Podsiadło (ElektroEko), Magdalena Olborska (Samsung Electronics) oraz Piotr Glen (SGH). Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że świadomość ekologiczną należy budować już od najmłodszych lat i podawali przykłady dotychczas realizowanych inicjatyw edukacyjnych. Te długofalowe projekty owocują już pokoleniem świadomych konsumentów i będę kontynuowane w kolejnych latach.

Na koniec, Michał Zieliński z inicjatywy społecznej Uwolnij Złomka (#UwolnijZlomka), przestawił projekt „Drugie życie komputera”. To inicjatywa, która daje nowe życie starym urządzeniom, ale co ważniejsze – przeciwdziała wykluczeniu, gdyż naprawiony sprzęt trafia do najbardziej potrzebujących (dzieci, osób niepełnosprawnych, uchodźców).

Obejrzyj reportaż filmowy:

Zachęcamy do zapoznania się z reportażem zdjęciowym: