ROZMOWA W DD TVN

Promocja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci w studio „Dzień Dobry TVN”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci, w dniu 13 października, gośćmi porannego wydania „Dzień dobry TVN” były Anna Podsiadło (ElektroEko) oraz Paulina Górska (ekoedukatorka), które wyjaśniały widzom, jak ważny jest recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Tylko w roku 2023, wg badań ONZ, każda osoba na świecie wygeneruje średnio 8 kg elektroodpadów, co oznacza, że globalnie zostanie ich wytworzonych niemal 61 mln ton. To więcej niż waży Wielki Mur Chiński. – mówiła Anna Podsiadło. Dlatego tak istotne jest, by oddawać do recyklingu wszystko to, co działało kiedyś na prąd albo baterie – w myśl tegorocznego hasła wydarzenia – wyjaśniała Anna Podsiadło. Wielu z nas wciąż chomikuje stare, niedziałające lub niepotrzebne urządzenia (aż 80% z nas przechowuje je w domu, garażu, czy piwnicy).

Ekoedukatorka Paulina Górska zaznaczyła, że większość z nas nawet nie jest świadomych, jak dużo jest wokół nas elektrośmieci. – Jak myślimy o tego typu odpadach, to przychodzi nam do głowy pralka, zmywarka, stary telewizor, a my jesteśmy otoczeni bardzo dużą liczbą takich małych przedmiotów, jak np.: szczoteczki elektryczne, słuchawki, ładowarki, piloty i wiele więcej wypunktowała. I takim właśnie „niewidzialnym” elektrośmieciom dedykowana jest właśnie VI edycja Międzynarodowego Dnia Bez elektrośmieci.

Naszym podstawowym zadaniem jest zrozumienie, że elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika – nie tylko dlatego, że możemy otrzymać mandat, nie tylko ze względu na zawartość szkodliwych związków, które mogą dostać się do środowiska, ale przede wszystkim z powodu marnotrawienia surowców. Praktycznie 100 % surowców z elektrośmieci można odzyskać. Elektrośmieci są wypełnione cennymi surowcami, jak aluminium, miedź, plastik. Na przykład z takiego plastiku możemy zrobić kołpaki samochodowe, a pozyskujemy go ze starej obudowy z lodówek – wyjaśniała Paulina Górska.

Anna Podsiadło radziła, by elektrośmieci oddawać do specjalnie wyznaczonych punktów, jak na przykład sklepy. Tam, gdzie kupujemy sprzęt, możemy ten sprzęt potem zostawić – wyjaśniła. Dodatkowo, w przypadku dużych elektrośmieci, można zamówić darmowy odbiór z domu. Wystarczy wejść na stronę www.elektrosmieci.pl i złożyć zamówienie przez formularz online albo zadzwonić na infolinię – informowała.

Zachęcamy do zapoznania się z całą rozmową, którą znajdziecie tutaj –> Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. „Jesteśmy otoczeni bardzo dużą liczbą tych małych przedmiotów” – Dzień Dobry TVN